UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO - 31.03.2024 r.

  1. Dzisiejsza Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, rozpoczyna okres wielkanocny, który Kościół obchodzi „w radości i weselu” przez 50 dni, aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Osiem pierwszych dni stanowi Oktawę Wielkanocy, i obchodzi się te dni jako „uroczystości Pańskie”. Dlatego w piątek w oktawie Wielkiej Nocy nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

  1. Oktawa Wielkanocy zakończy się Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Przypominamy o trwającej od piątku nowennie do Bożego Miłosierdzia, zachęcamy do odmawiania codziennie Koronki do Bożego Miłosierdzia. W każdą niedzielę odmawiamy wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia przed Mszą św. o godz. 10.00 oraz w Kaplicy Adoracji codziennie o godz. 15.00. W tym tygodniu podczas nowenny, Koronka do Bożego Miłosierdzia będzie codziennie odmawiana o godz. 17.30 zamiast różańca. W przyszłą niedzielę zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia od 15.00 do 16.00.

 

  1. W oktawie Wielkiejnocy zachęcamy do używania pozdrowienia: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja! A odpowiedzią na to wezwanie jest: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja!

 

  1. Jutro Poniedziałek Wielkanocny. Porządek Mszy św. taki sam jak w każdą niedzielę. Taca będzie przeznaczona na Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II.

 

  1. We wtorek rozpoczyna się XXVII kapituła naszej prowincji. Z Poczekajki jedzie grupa 9 braci. Prosimy Was o modlitwę w naszych intencjach.

 

  1. Zapraszamy na spotkanie autorskie z Marcinem Jakimowiczem, z wyksztalcenia prawnikiem, z zawodu dziennikarzem, redaktorem „Gościa Niedzielnego”, a także liderem wspólnoty modlitewnej na katowickim Józefowcu. Spotkanie w sobotę 6 kwietnia o godz. 19.00 w amfiteatrze. Wstęp wolny.

 

  1. Dziękujemy wszystkim za czynne włączenie się w przygotowanie Triduum Paschalnego: Braciom kapłanom za trud spowiadania, sprawowania sakramentów, głoszenia słowa Bożego oraz posługi wobec chorych; br. Markowi z zakrystii za jego wielogodzinną służbę w kościele; Braciom  oraz wszystkim siostrom zakonnym za wszelką pomoc. Dziękujemy panu Michałowi z rodziną za przygotowanie pięknej dekoracji kościoła, Ciemnicy oraz Grobu Pańskiego. Panu Konradowi, naszemu organiście, za oprawę muzyczną i śpiew podczas liturgii. Dziękujemy wszystkim grupom, wspólnotom, scholom za czuwanie i adorację; Kubie Basakowi, ceremoniarzowi oraz całej służbie liturgicznej: ministrantom, lektorom, kandydatom na ministrantów, szafarzom Komunii św.; dziękujemy wszystkim czytającym słowo Boże i śpiewającym psalmy; dziękujemy harcerzom za wartę przy Grobie Pańskim oraz fotografom za uwiecznianie liturgii Triduum; Dziękujemy za ofiary składane przy adoracji Krzyża, które zostaną przekazane na potrzeby kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej; za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego, dziękujemy za wszelkie ofiary na kościół.

 

  1. Kochani Parafianie, nasi Przyjaciele, Sympatycy, Darczyńcy, Goście. W imieniu całej naszej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów na Poczekajce, składamy Wam serdeczne życzenia obfitego błogosławieństwa. Niech obecność Jezusa Zmartwychwstałego towarzyszy Wam na co dzień i prowadzi Was drogą życia w pokoju i ze światłem wiary. W Waszych sercach niech budzi się coraz większa ufność w moc miłości i miłosierdzia. Życzymy Wam radosnych Świąt Wielkanocnych ze swoimi bliskimi i w gronie przyjaciół.

 

 

Życzenia Wielkanocne Arcybiskupa Lubelskiego

„Zmartwychwstań, Jezu, w sercu moim,
skrusz kamień grzechu, co w nim tkwi.
Zamiast grobowych, ciemnych cieni
niech Twoje świtało we mnie lśni”.
 [Leopold Staff]

Nie ma w chrześcijaństwie ważniejszej wiadomości niż ta, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Nie ma radośniejszej pieśni, niż wielkanocne Alleluja. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest wezwaniem do wiary w sens życia i w dobro tkwiące w człowieku. W obliczu licznych kryzysów i dramatów świata jesteśmy wezwani, aby przywracać nadzieję.

Niech spotkanie ze Zmartwychwstałym, wiernym Towarzyszem naszych dróg, wypełni serca radością i pokojem. Niech pozwoli nam doświadczyć nowości paschalnego życia, nowego spojrzenia na człowieka i świat, nowych czynów miłości i dobroci.

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja!

 + Stanisław Budzik
Arcybiskup Metropolita Lubelski

Lublin, Wielkanoc 2024 r.