Koncert zespołu TARAKA - 05.11.2023 r.

Stowarzyszenie Przyjaciół Parafii “POCZEKAJKA” zaprasza na kolejne wydarzenie w ramach projektu XVI edycji „Z Kulturą do Nieba” –  Koncert zespołu TARAKA

TARAKA – polski zespół muzyczny wykonujący muzykę z pogranicza popu, folku oraz rocka, założony przez Karola Kusa w 2012. Ze względu na korzenie części składu zespołu, grupa czerpie inspiracje z kultury ukraińskiej i białoruskiej. 1 lutego 2014 na głównej scenie kijowskiego Majdanu zespół wykonał utwór „Podaj rękę Ukrainie”, za który otrzymał podziękowania od Komisji do spraw Kultury i Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego Lwowskiej Rady Obwodowej. Popularność utworu spowodowała jego nagranie w trzech wersjach językowych (polskiej, ukraińskiej oraz angielskiej). Wkrótce potem nagrano drugi album studyjny pt. Podaj rękę Ukrainie, a część dochodu z jego sprzedaży została przekazana na rzecz rodzin ukraińskich ofiar Majdanu. Wydawnictwo opublikowano pod szyldem Taraka i Przyjaciele. Kolejnym singlem grupy został utwór „Do tańca i do różańca”, będący „piosenką dnia” Programu I Polskiego Radia 15 maja 2014. W czerwcu 2015 zespół wystąpił podczas koncertu SuperPremiery na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zaprezentował utwór „Yabi Dabi”. W styczniu 2016 zespół zgłosił się do polskich preselekcji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „In the Rain”, z którym znalazł się na liście artystów zakwalifikowanych do finału eliminacji. 5 marca wystąpił w finale selekcji i zajął w nim 7. miejsce w głosowaniu telewidzów z wynikiem 2,26%. W marcu 2022 współpracujący z zespołem ukraiński wiolonczelista Dmitrij zginął jako ochotnik w trakcie obrony Ukrainy podczas rosyjskiej inwazji – miał 28 lat. Obecnie zespół nagrał płytę z kolędami polskimi i ukraińskimi. Stale też poszerza repertuar o piosenki etniczno-wolnościowe.

 

Zapraszamy na koncert w niedzielę 5 listopada na godzinę 19.15 do amfiteatru na Poczekajce.

Wstęp wolny.

Organizator informuje, że wydarzenie będzie archiwizowane w formie zdjęć i nagrań, które mogą być wykorzystane w celach informacyjnych, promocyjnych i statystycznych.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym miasta Lublin.