NIEDZIELA ZMARTWCHWSTANIA PAŃSKIEGO - 09.04.2023 r.

  1. Dzisiejsza Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, rozpoczyna okres wielkanocny, który Kościół obchodzi „w radości i weselu” przez 50 dni, aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Osiem pierwszych dni stanowi Oktawę Wielkanocy, i obchodzi się te dni jako „uroczystości Pańskie”. Dlatego w piątek w oktawie Wielkiej Nocy nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

  1. Oktawa Wielkiejnocy zakończy się Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Przypominamy o trwającej od piątku nowennie do Bożego Miłosierdzia, zachęcamy do odmawiania codziennie Koronki do Bożego Miłosierdzia. W każdą niedzielę odmawiamy wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia przed Mszą św. o godz. 10.00 oraz w Kaplicy Adoracji codziennie o godz. 15.00. W tym tygodniu podczas nowenny, Koronka do Bożego Miłosierdzia będzie codziennie odmawiana o godz. 17.30 zamiast różańca. W przyszłą niedzielę zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia od 15.00 do 16.00.

 

  1. W oktawie Wielkiejnocy zachęcamy do używania pozdrowienia: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja! A odpowiedzią na to wezwanie jest: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja!

 

  1. Jutro Poniedziałek Wielkanocny. Porządek Mszy św. taki sam jak w każdą niedzielę. Taca będzie przeznaczona na Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II.

 

  1. Sakrament Bierzmowania dla młodzieży w najbliższą sobotę 15 kwietnia o godz. 16.00. Sakramentu bierzmowania udzieli bp Artur Miziński. Próba generalna dla młodzieży przed bierzmowaniem w czwartek 13 kwietnia o godz. 19.00 w amfiteatrze, nabożeństwo pokutne i spowiedź przed bierzmowaniem w piątek 14 kwietnia o godz. 19.00. 
  2. Rozpoczęcie rocznego przygotowania do sakramentu bierzmowania kandydatów grupy młodszej, w niedzielę 16 kwietnia na Mszy św. o godz. 13.00.
  3. Dziękujemy wszystkim za czynne włączenie się w przygotowanie Triduum Paschalnego: kapłanom za trud spowiadania, posługi wobec chorych, sprawowania sakramentów i głoszenia słowa Bożego; br. Markowi z zakrystii za jego wielogodzinną służbę w kościele; wszystkim Braciom za wszelką pomoc. Panu Michałowi z rodziną za przygotowanie dekoracji kościoła, Ciemnicy, pięknego Grobu Pańskiego nawiązującego do tajemnicy Narodzenia Jezusa i Groty Betlejemskiej. Panu Konradowi, naszemu organiście, za oprawę muzyczną i śpiew podczas liturgii; chórowi prowadzącemu śpiew podczas Triduum. Dziękujemy wszystkim grupom, wspólnotom, scholom za czuwanie i adorację; dziękujemy ministrantom, lektorom, wszystkim czytającym słowo Boże i śpiewającym psalmy; dziękujemy harcerzom za wartę przy Grobie Pańskim. Dziękuję też fotografom z Koła Fotograficznego za uwiecznianie liturgii Triduum i umieszczanie na stronie internetowej parafii.
  4. Dziękujemy wszystkim za ofiary składane na kwiaty do Grobu Pańskiego, za ofiary składane przy adoracji Krzyża, które zostaną przekazane na potrzeby kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej; dziękujemy za wszelkie ofiary na kościół.
  5. Kochani Parafianie, nasi Przyjaciele, Sympatycy, Darczyńcy, Goście. W imieniu całej naszej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów na Poczekajce, składamy Wam serdeczne życzenia obfitego błogosławieństwa. Niech obecność Jezusa Zmartwychwstałego towarzyszy Wam na co dzień i prowadzi Was drogą życia w pokoju i ze światłem wiary. W Waszych sercach niech budzi się coraz większa ufność w Jego moc miłości i miłosierdzia. Życzymy Wam radosnych Świąt Wielkanocnych ze swoimi bliskimi i w gronie przyjaciół.

 

Życzenia Wielkanocne Arcybiskupa Lubelskiego

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Tym pozdrowieniem chrześcijanie wyrażają radość w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. To wydarzenie jest pieczęcią potwierdzającą boskość Jezusa i autentyczność jego nauczania. Cały gmach naszej wiary jest zbudowany na fundamencie zmartwychwstania.

Zmartwychwstały żyje i działa w swoim Kościele. Wciąż posyła uczniów, aby głosili zwycięstwo życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią, dobra nad złem. Pragnie, abyśmy uczestniczyli w Jego misji, stając się głosicielami Radosnej Nowiny oraz siewcami dobra i pokoju w świecie, w którym tyle łez i cierpienia.

Niech obchody Paschy pomogą nam wejść głębiej w misterium Chrystusa i Jego Kościoła. Niech zwycięski Pasterz obdarza nas swoim pokojem i błogosławieństwem!

Błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy!             

 

 + Stanisław Budzik

                                                                      Arcybiskup Metropolita Lubelski