VIII Niedziela Zwykła - 27.02.2022 r.

 1. W związku z atakiem Rosji na Ukrainę, papież Franciszek prosi, by Środa Popielcowa była dniem modlitwy i postu w intencji pokoju, aby „diabelskiemu szaleństwu przemocy odpowiedzieć orężem Boga: postem i modlitwą”. Dlatego w środę po zakończeniu Mszy św. o godz. 10.00, będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość modlitwy aż do Mszy popołudniowej do godz. 16.30. Również dzisiaj po ostatniej Mszy św. będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa do godz. 21.00. Zachęcam wszystkich wierzących do modlitwy w intencji zaprzestania wojny na Ukrainie i o dar pokoju dla tego narodu.

 

 1. W związku z sytuacją na Ukrainie Konferencja Episkopatu Polski apeluje do wiernych o wsparcie materialne. Dlatego dzisiaj i w środę Popielcową będzie dodatkowa zbiórka do puszek, które natychmiast – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Z tego tytułu została odwołana zaplanowana na dzisiaj zbiórka ofiar na pomoc bezdomnych. Dodatkowo apelujemy do wszystkich parafian o otwartość serca i gotowość do przyjmowania tych ludzi w swoich domach w razie takiej konieczności. W tym celu zostanie sporządzona lista osób/rodzin, które deklarują taką gotowość. Prosimy te rodziny, aby zgłosić się w zakrystii, kancelarii lub telefonicznie do proboszcza. Jest to bardzo ważna prośba i konkretny czyn miłości chrześcijańskiej wobec potrzebujących.

 

 1. W środę rozpoczniemy okres Wielkiego Postu. Msze św. będą sprawowane w porządku następującym: 6.30, 7.30, 8.30, 10.00 ( Po Mszy  wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój). Po południu Msza św. o godz. 16.30 i 18.00 oraz dodatkowa Msza św. dla dłużej pracujących o godz. 19.30. Ofiary złożone tego dnia na tacę będą przeznaczone jako jałmużna wielkopostna na pomoc osobom potrzebującym wsparcia materialnego. W tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych wszystkie osoby, które ukończyły 14 rok życia, a osoby od pełnoletniości aż do rozpoczęcia 60 roku życia, obowiązuje tego dnia post ścisły, czyli jeden posiłek do syta, dwa lekkie (KPK kan. 1252). Przykazanie kościelne zobowiązuje nas w okresie pokuty powstrzymać się od udziału w zabawach. Zachęcamy również do podjęcia osobistych postanowień wielkopostnych.

 

 1. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. W piątki – Droga Krzyżowa: dla dzieci o godz. 16.00, dla młodzieży o godz. 19.00, dla dorosłych po Mszy św. o godz. 8.00 i po południu o godz. 17.00. Natomiast w niedzielę o godz. 17.00 będzie sprawowane nabożeństwo Gorzkich Żali.  Kazania pasyjne wygłosi w tym roku br. Cezary Szcześniak, wicerektor seminarium. W niedziele Wielkiego Postu nie będzie rano Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP!

 

 1. W Środę Popielcową rozpocznie się tradycyjnie od naszego kościoła Pielgrzymka Wielkopostna do 40 kościołów stacyjnych Lublina. Zapraszamy chętnych pielgrzymów na godz. 6.30 na Mszę św. rozpoczynająca pielgrzymkę. Szczegółowy program Pielgrzymki Wielkopostnej w gablocie, w Zwiastunie i na stronie internetowej parafii.

 

 1. Nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych dla kandydatów do sakramentu bierzmowania, grupy najstarszej, w czwartek po Mszy wieczornej, czyli o godz. 18.45.

 

 1. W związku z tym, że w tym tygodniu przypada I Czwartek, I Piątek oraz I Sobota miesiąca, to przypominamy, że istotą pierwszych piątków jest przyjęcie Komunii św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a nie sama spowiedź. Komunia św. dla dzieci będzie w piątek po drodze krzyżowej, a spowiedź wcześniej, już od godz. 15.30. W czwartek od godz. 15. 00 adoracja Najświętszego Sakramentu. W sobotę nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. Najpierw Msza św. o godz. 18.00, a następnie wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo pierwszo sobotnie.

 

 1. Pierwszy piątek Wielkiego Postu jest jednocześnie Dniem Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. Szczególną modlitwą w tej intencji będą odprawiane tego dnia drogi krzyżowe.

 

 1. Męski Różaniec w pierwszą sobotę, czyli 5 marca w par. Nawrócenia Św. Pawła. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 11.00.

 

 1. Stowarzyszenie Przyjaciół Parafii Poczekajka zaprasza na koncert poświęcony pamięci Żołnierzom Wyklętym w wykonaniu Norberta Smolińskiego pseudonim „Smoła”. Koncert w sobotę 5 marca o godz. 19.15 w amfiteatrze. Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

 

 1. Stowarzyszenie Przyjaciół Parafii Poczekajka informuje, że deklaracje do wypełnienia PIT-u i możliwość przekazania 1 % podatku na rzecz stowarzyszenia, można codziennie od poniedziałku do soboty składać w kancelarii w godzinach od 16.00 do 19.00. Członkowie stowarzyszenia będą je w odpowiednim czasie wypełniać, a odbiór wypełnionych dokumentów również w kancelarii.

 

 1. Akcja Makulatura na Misje w tym tygodniu od poniedziałku rano do piątku do godz. 15.00. Prosimy, aby nie zostawiać makulatury, jeśli już nie będzie kontenera.

 

 1. Zapraszamy do POCZYTAJKI. Zachęcamy do lektury czasopism religijnych. W tygodniku Niedziela polecamy artykuł: Na zdrowie? w kontekście rozpoczynającego się dziś w Polsce Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. Natomiast w tygodniku Gość Niedzielny artykuł: Pomysł na miłość. Jest również nowy numer naszej gazetki parafialnej Zwiastun, a w nim kolejne piękne świadectwo rodziny.

 

 1. W przyszłą niedzielę zostanie przeprowadzony kiermasz ciast, z którego środki materialne zostaną przekazane na leczenie chorego dziecka Igi Tarasińskiej. Zachęcamy serdecznie również do wsparcia  tego celu.

 

 1. W gablotach ogłoszeń znajduje się grafik poszczególnych ulic jak będzie odbywało się badanie opinii mieszkańców Osiedla Błonie na temat bezpieczeństwa. Badanie prowadzi pan Arkadiusz Szczepański, Lubelski Lider Bezpieczeństwa.

 

 1. Dziękujemy za wszelkie dobro duchowe i materialne. Życzymy Wam wszystkim na ten rozpoczynający się nowy tydzień mocy Bożego Ducha, aby oczyszczał serca i rozum oraz utwierdzał w prawdzie i w miłości.

 

 1. Z naszej wspólnoty parafialnej w minionym tygodniu do wieczności odeszli: Stanisław Wojciech Lal z ul. Juranda; Jadwiga Czesława Daniłoś z ul. Wołodyjowskiego; Aleksandra Kienig z ul. Wojciechowskiej. Wieczny odpoczynek racz im  dać Panie