Informacje przy pogrzebie dziecka utraconego

UWAGA! To są informacje przekazane nam od rodziców, którzy doświadczyli utraty dziecka. Informacje dotyczą pochówku dziecka – do 16 tygodnia ciąży.

Poniżej opis jak to się odbywa i co trzeba załatwić.

Ze szpitala otrzymujemy kartę zgonu, która przy wczesnym tygodniu zatrzymania ciąży nie posiada informacji o płci dziecka.
Jest w niej wypełniona tylko część niezbędna do pochówku na cmentarzu.

Są dwie ścieżki:
1. Krótka – bez rozpoznawania płci i rejestracji w USC – bez otrzymywania świadczeń
2. Dłuższa – z koniecznością rozpoznawania płci i rejestracją dziecka wraz z wyborem imienia, otrzymuje się potem zasiłek pogrzebowy 4 tys zł i urlop do 56 dni.

My wybraliśmy opcję pierwszą.

Szczątki dziecka (wraz z całym innym materiałem jak łożysko, trofoblast, kosmki ciążowe) są przekazywane w pojemniczku ok 0,3 – 0,5 litrowym to chyba może być różnie w zależności od tego ile zostaje pobrane. Nie dostajemy przy tym ŻADNEJ gwarancji że wśród tych szczątków jest zarodek, Panie z histopatologii tego nie sprawdzają. Co więcej zupełnie są tym nie zainteresowane, po prostu przekazują pobrany materiał. Dodatkowo szpital na Al. Kraśnickiej zabezpiecza fragmenty w parafinie na wypadek potrzeby rozpoznania płci.

Szczątki może odebrać WYŁĄCZNIE zakład pogrzebowy, koszt takiej usługi to od 150 do 500zł – w zależności od zakładu. 
My dostarczyliśmy pudełeczko zakupione w Pepco, nic stosowniejszego nie udało nam się znaleźć, wiem że inni kupują takie pudełeczka w kwiaciarni.
Do tego opakowania musi się w całości zmieścić pojemniczek ze szpitala, więc nie może to być np. opakowanie po różańcu.

Ze szczątkami i kartką zgonu udaliśmy się do Parafii w Sulowie – http://sulow.natan.pl/ do księdza Marka, który zarządza cmentarzem przy-parafialnym. Jest tam przygotowany specjalny Grób Dziecka Utraconego.

https://www.google.com/maps/place/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82+Rzymskokatolicki+Pw.+%C5%9Aw+Rajmunda+Nonnata/@50.9118914,22.3565763,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x4722e69c7854b531:0xa387e365c9ceba6e!8m2!3d50.9118804!4d22.3587601

Ścieżka dłuższa jest opisana szczegółowiej na stronie: 
http://rodzicepostracie.lublin.pl/abc-rodzicow-po-stracie/
Zasadniczo warto by się postarać wraz z osobami ze strony  rodzicepostracie.lublin.pl
aby gdzieś w Lublinie powstało miejsce do którego można takie szczątki składać, grób na Majdanku jest na to przygotowany ale miasto póki co nie wyraziło na to zgody. Kilka osób zapewniało nas, że szczątki, których się nie odbierze są zbierane i składane do wspólnego grobu wraz z możliwością uczestnictwa we Mszy na cmentarzu. Niestety nie każdy szpital tego przestrzega. W niektórych szpitalach wszystkie szczątki i odpady pooperacyjne są zbierane razem i wspólnie spalane
nie wiemy co się z nimi dalej dzieje, natomiast są traktowane jako odpad. 
Jeśli są grzebane to nic nam o tym nie wiadomo.