INFORMACJE DLA NARZECZONYCH

INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA NARZECZONYCH ZAINTERESOWANYCH ZAWARCIEM MAŁŻEŃSTWA SAKRAMENTALNEGO:

 

A. INFORMACJE OGÓLNE

 

 1. Kilka miesięcy wcześniej dobrze jest zarezerwować u nas termin……Najlepiej na sobotę, lub może być inny dzień… na pewno nie na niedzielę czy uroczystości obowiązkowe, dlatego że wtedy kościół jest praktycznie cały dzień zajęty!!! Czasem niektórzy biorą ślub w piątek…. Wtedy trzeba poprosić w kurii metropolitalnej o dyspensę od pokarmów mięsnych dla wszystkich gości uroczystości weselnychJJ
 2. Jeśli oboje narzeczeni jesteście z poza naszej parafii, a chcecie przygotowanie do sakramentu małżeństwa i sam sakrament małżeństwa zawrzeć w naszym kościele, to musicie przynieść (najpóźniej ok. 3 m-ce przed ślubem!) z parafii narzeczonej LUB narzeczonego pozwolenie na przeprowadzenie rozmów duszpastersko – kanonicznych i zgodę na udzielenie błogosławieństwa sakramentalnego w naszej parafii.
 3. Jeśli chociaż jedno z Was jest kanonicznie z naszej parafii (czyli faktycznie mieszka na terenie naszej parafii), podobnie jak wyżej, trzeba 3 m-cy wcześniej przed ślubem umówić się w kancelarii na spisanie protokołu przedślubnego ( na formalności związane ze spisaniem protokołu potrzebujemy ponad godzinkę….Bardzo fajny czas…nie ma się co stresować:)).
 4. Po spisaniu protokołu, w Waszych parafiach nastąpi wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych
 5. Do spisania protokołu konieczne są:
 • Wasze świadectwa chrztu z adnotacją o bierzmowaniu ( ważność dokumentu 6 m-cy).Jeśli na świadectwie chrztu nie ma adnotacji o sakramencie bierzmowania, należy takie zaświadczenie wziąć z parafii, gdzie bierzmowanie miało miejsce.
 • Dokumenty tożsamości
 • Dokumenty z USC – jeśli to jest małżeństwo konkordatowe
 • Dokument małżeństwa cywilnego, jeśli takie już zostało zawarte

 

 1. Jeśli przygotowujecie się do zawarcia małżeństwa w swojej parafii, a tylko sam ślub macie zarezerwowany u nas, to wtedy potrzebujemy Licencji od Waszego ks. proboszcza. Licencje trzeba dostarczyć do kancelarii parafialnej najpóźniej 2 tygodnie przed ślubem, dołączając do niej dokumenty z USC (lub akt cywilny małżeństwa, jeśli jesteście związani cywilnie) oraz dane świadków małżeństwa ( formularz można pobrać u nas)
 2. Informacje o naukach przedmałżeńskich (10 spotkań) oraz o Poradni Małżeńskiej (3 spotkania) są w zakładce: Konferencje dla narzeczonych.

Powodzenia!!! Wierzymy, że sobie poradzicie:):):)

 

 

B. INFORMACJE NA SAMĄ UROCZYSTOŚĆ SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA

 

 

 1. Zachęcamy do zaangażowania bliskich osób w liturgię Waszego sakramentu małżeństwa, do aktywnego uczestnictwa w czasie Eucharystii: czytanie słowa Bożego, śpiew psalmu, modlitwa powszechna
 2. Samych narzeczonych zachęcamy do wyboru czytań biblijnych na swoje zaślubiny przed Bogiem (to wyjątkowa możliwość, którą daje Wam Kościół! ) Czytania biblijne znajdziecie chociażby na: Stacja7.pl.  Następnie trzeba powiadomić o wyborze czytań w kancelarii,  żeby celebrans liturgii o tym wiedział. 
 3. W dniu ślubu, 20 minut przed rozpoczęciem Mszy świętej wspólnie ze świadkami zgłaszacie się w kancelarii parafialnej do podpisów. Bardzo prosimy żeby się nie spóźniać!!!! Lepiej być wcześniej niż później!!
 4. Po podpisaniu dokumentów idziecie do kościoła, wchodzicie głównym (środkowym) wejściem, krótka modlitwa przed Najświętszym Sakramentem, i stajecie na dywanie (jeśli jest:):)) czekając na rozpoczęcie Eucharystii;
 5. Celebrans wyjdzie do Was, przywita Was; następnie idziecie za nim i wchodzicie do klęczników dla Was przygotowanych i zajmujecie postawę stojącą.
 6. Po Ewangelii i homilii celebrans podejdzie do Was, i poprowadzi z Wami przysięgę małżeńską. Wszystko jest zrozumiałe, jasne, proste. Nie trzeba się stresować, celebrans nad wszystkim czuwa. Wy patrzcie sobie w oczy, a nawet w serce. Przysięga ma być na trzeźwo, nie można być po alkoholu lub innych środkach odurzających, gdyż w takiej sytuacji celebrans nie może asystować przy zawarciu małżeństwa.
 7. Po przysiędze i założeniu obrączek wracacie do swoich klęczników i nadal stoicie w klęcznikach, gdyż jest to moment modlitwy powszechnej.
 8. Na przekazanie “znaku pokoju” możecie podejść do swoich rodziców i przekazać im znak pokoju;
 9. Na Komunię świętą nie wychodzicie z klęczników, zostajecie w postawie klęczącej, celebrans podejdzie do Was i udzieli Wam Komunię świętą pod dwiema postaciami Ciała i Krwi Pańskiej, chyba że uzna inaczej
 10. Po Komunii św, – a to jest bardzo ważna chwila – zachęcamy do pozostania na modlitwie, w klęcznikach, żeby w sercu złożyć Panu Bogu dziękczynienie.
 11. Po błogosławieństwie końcowym celebransa wychodzicie z kościoła podczas pieśni – marszu, kończącego liturgię Eucharystii i Waszych zaślubin

 

UWAGA!!! Bardzo prosimy, żeby nie sypać przed kościołem żadnych konfetti, papierków, sztucznych płatków, chińskich kwiatków, ryżu dla gołębi, czegokolwiek :):)

Bo inaczej, to sami będziecie sprzątać:):)