
INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA NARZECZONYCH ZAINTERESOWANYCH ZAWARCIEM MAŁŻEŃSTWA SAKRAMENTALNEGO:
A. INFORMACJE OGÓLNE
- Kilka miesięcy wcześniej dobrze jest zarezerwować u nas termin……Najlepiej na sobotę, lub może być inny dzień… na pewno nie na niedzielę czy uroczystości obowiązkowe, dlatego że wtedy kościół jest praktycznie cały dzień zajęty!!! Czasem niektórzy biorą ślub w piątek…. Wtedy trzeba poprosić w kurii metropolitalnej o dyspensę od pokarmów mięsnych dla wszystkich gości uroczystości weselnychJJ
- Jeśli oboje narzeczeni jesteście z poza naszej parafii, a chcecie przygotowanie do sakramentu małżeństwa i sam sakrament małżeństwa zawrzeć w naszym kościele, to musicie przynieść (najpóźniej ok. 3 m-ce przed ślubem!) z parafii narzeczonej LUB narzeczonego pozwolenie na przeprowadzenie rozmów duszpastersko – kanonicznych i zgodę na udzielenie błogosławieństwa sakramentalnego w naszej parafii.
- Jeśli chociaż jedno z Was jest kanonicznie z naszej parafii (czyli faktycznie mieszka na terenie naszej parafii), podobnie jak wyżej, trzeba 3 m-cy wcześniej przed ślubem umówić się w kancelarii na spisanie protokołu przedślubnego ( na formalności związane ze spisaniem protokołu potrzebujemy ponad godzinkę….Bardzo fajny czas…nie ma się co stresować:)).
- Po spisaniu protokołu, w Waszych parafiach nastąpi wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych
- Do spisania protokołu konieczne są:
- Wasze świadectwa chrztu z adnotacją o bierzmowaniu ( ważność dokumentu 6 m-cy).Jeśli na świadectwie chrztu nie ma adnotacji o sakramencie bierzmowania, należy takie zaświadczenie wziąć z parafii, gdzie bierzmowanie miało miejsce.
- Dokumenty tożsamości
- Dokumenty z USC – jeśli to jest małżeństwo konkordatowe
- Dokument małżeństwa cywilnego, jeśli takie już zostało zawarte
- Jeśli przygotowujecie się do zawarcia małżeństwa w swojej parafii, a tylko sam ślub macie zarezerwowany u nas, to wtedy potrzebujemy Licencji od Waszego ks. proboszcza. Licencje trzeba dostarczyć do kancelarii parafialnej najpóźniej 2 tygodnie przed ślubem, dołączając do niej dokumenty z USC (lub akt cywilny małżeństwa, jeśli jesteście związani cywilnie) oraz dane świadków małżeństwa ( formularz można pobrać u nas)
- Informacje o naukach przedmałżeńskich (10 spotkań) oraz o Poradni Małżeńskiej (3 spotkania) są w zakładce: Konferencje dla narzeczonych.
Powodzenia!!! Wierzymy, że sobie poradzicie:):):)
B. INFORMACJE NA SAMĄ UROCZYSTOŚĆ SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA
- Zachęcamy do zaangażowania bliskich osób w liturgię Waszego sakramentu małżeństwa, do aktywnego uczestnictwa w czasie Eucharystii: czytanie słowa Bożego, śpiew psalmu, modlitwa powszechna
- Samych narzeczonych zachęcamy do wyboru czytań biblijnych na swoje zaślubiny przed Bogiem (to wyjątkowa możliwość, którą daje Wam Kościół! ) Czytania biblijne znajdziecie chociażby na: Stacja7.pl. Następnie trzeba powiadomić o wyborze czytań w kancelarii, żeby celebrans liturgii o tym wiedział.
- W dniu ślubu, 20 minut przed rozpoczęciem Mszy świętej wspólnie ze świadkami zgłaszacie się w kancelarii parafialnej do podpisów. Bardzo prosimy żeby się nie spóźniać!!!! Lepiej być wcześniej niż później!!
- Po podpisaniu dokumentów idziecie do kościoła, wchodzicie głównym (środkowym) wejściem, krótka modlitwa przed Najświętszym Sakramentem, i stajecie na dywanie (jeśli jest:):)) czekając na rozpoczęcie Eucharystii;
- Celebrans wyjdzie do Was, przywita Was; następnie idziecie za nim i wchodzicie do klęczników dla Was przygotowanych i zajmujecie postawę stojącą.
- Po Ewangelii i homilii celebrans podejdzie do Was, i poprowadzi z Wami przysięgę małżeńską. Wszystko jest zrozumiałe, jasne, proste. Nie trzeba się stresować, celebrans nad wszystkim czuwa. Wy patrzcie sobie w oczy, a nawet w serce. Przysięga ma być na trzeźwo, nie można być po alkoholu lub innych środkach odurzających, gdyż w takiej sytuacji celebrans nie może asystować przy zawarciu małżeństwa.
- Po przysiędze i założeniu obrączek wracacie do swoich klęczników i nadal stoicie w klęcznikach, gdyż jest to moment modlitwy powszechnej.
- Na przekazanie “znaku pokoju” możecie podejść do swoich rodziców i przekazać im znak pokoju;
- Na Komunię świętą nie wychodzicie z klęczników, zostajecie w postawie klęczącej, celebrans podejdzie do Was i udzieli Wam Komunię świętą pod dwiema postaciami Ciała i Krwi Pańskiej, chyba że uzna inaczej
- Po Komunii św, – a to jest bardzo ważna chwila – zachęcamy do pozostania na modlitwie, w klęcznikach, żeby w sercu złożyć Panu Bogu dziękczynienie.
- Po błogosławieństwie końcowym celebransa wychodzicie z kościoła podczas pieśni – marszu, kończącego liturgię Eucharystii i Waszych zaślubin
UWAGA!!! Bardzo prosimy, żeby nie sypać przed kościołem żadnych konfetti, papierków, sztucznych płatków, chińskich kwiatków, ryżu dla gołębi, czegokolwiek :):)
Bo inaczej, to sami będziecie sprzątać:):)