Podsumowanie roku 2017 w parafii p.w. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie

Podsumowanie roku 2017 w parafii p.w. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie

 

Parafia w liczbach: 

Na dzień 31.12.2017 r. na terenie parafii było zameldowane 13 357 to mniej o 120 osób niż rok temu. Osób określających się jako „katolicy” jest 11 985.

            Podczas jesiennego liczenia wiernych na Mszach św. było 5 477 wiernych i przystąpiło tego dnia do komunii 2 644.

Wizyta duszpasterska trwała w tym roku od 2 do 19 stycznia. Podczas wizyty duszpasterskiej nasze domy odwiedzało 16 duszpasterzy w tym 3 diakonów. W tym roku odwiedziliśmy wiernych w 3 385 mieszkaniach (to mniej o 72 niż w roku 2017). Nie byliśmy w 968 mieszkaniach (więcej o 35 niż w ubiegłym roku). Zwiększa się ilość mieszkań rotacyjnych, w których często zmieniają się lokatorzy (studenci), którzy nie maja żadnego związku z parafią, jest też stosunkowo dużo mieszkań nie zamieszkałych 885 mieszkań (więcej o 22).Rodziny lub osoby samotne, które deklarują się, że są innego wyznania to 53 (mniej o 1osobę niż w roku 2017). 

Sakramenty udzielone:

Chrzty                                    –  110 w stosunku do roku 2016 mniej o 25

I komunia św.                        –   243 w stosunku do roku 216 więcej o 77

Bierzmowanie                        –    47 w stosunku do roku 2016 mniej  o 20

Sakrament małżeństwa          –    56 w stosunku do roku 2016 mniej  o 7

Pogrzeby                                –    95 w stosunku do roku 2016 mniej o 1

 Co udało nam się zrobić:

 • Dokończono wykonania stacji Maryjnych na Prezbiterium i Ostatniej Wieczerzy
 • Wykonano 36 ławek na chórze organowym
 • Wykonano duża szafę na ornaty w zakrystii
 • Wykonano dwie komody stojące z tyłu kościoła na dywany ślubne
 • Poddano renowacji krzyż misyjny
 • Dokonano naprawy schodów przed głównym wejściem
 • Zakupiono nowe kardynałki dla ministrantów
 • Wymieniono na nowe energooszczędne lampy oświetlenia zewnętrznego wokół kościoła
 • Dokonano modernizacji nagłośnienia w amfiteatrze i wymieniono na nowy wzmacniacz w kościele
 • Wykonano nową stronę internetową parafii poczekajka.pl

W klasztorze:

 • Przeprowadzono remont kilku łazienek w celach zakonnych braci
 • Odnowiono refektarz w klasztorze i cele zakonne
 • Wyłożono kostką brukową nową aleje na  ogrodzie klasztornym i poszerzono miejsca parkingowe na ogrodzie dla przyjeżdzających gości.
 • Wymieniono jeden samochód na nowszy, ale już używany.

 

Zmiany personalne:

 • Piotr Doleżoł – został przeniesiony do naszego klasztoru podejmując funkcję głównego zakrystiana w kościele.

 

Ważne wydarzenia duchowe w tym roku:

 • Rok 2017 naznaczony stuleciem objawień Matki Bożej w Fatimie był szczególnym czasem modlitwy i walki duchowej, w której rozstrzygają się losy świata. Centralnym obchodem tego wydarzenia było piękne nabożeństwo „Stacja Fatima”, przygotowane w naszym kościele na Poczekajce przez O. prof. Andrzeja Derdziuka wraz z grupami duszpasterskimi w nocy z 12 na 13 maja 2017 roku.
 • Nabożeństwo W Pałacu Króla” z okazji I. rocznicyAktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana  w naszym kościele odbyło się 17 listopada 2017. W programie spotkania była modlitwa różańcowa, Msza święta oraz nabożeństwo potwierdzenia wybrania Chrystusa jako swego Przyjaciela i Przewodnika na drogach życia. Do głoszenia homilii i konferencji został zaproszony ks. Dominik Chmielewski, salezjanin znany jako wojownik Boży głoszący chwałę Maryi, która wyjednała mu łaskę nawrócenia podczas pielgrzymki do Medjugorie.
 • Przyjęcie do naszej parafii relikwii Świętych dzieci Fatimskich Hiacynty i Franciszka w dniu 13 października przywiezionych z Fatimy.
 • wprowadzenie do naszego kościoła relikwie franciszkańskich Męczenników z Peru: bł. O. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. O. Michała Tomaszka.
 • Pielgrzymki, nabożeństwa ….. Rok bogaty w uczestnictwo w pielgrzymkach pieszych na Jasną Górę, do Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. Wiele osób wybrało się na pielgrzymki samolotowe do Fatimy, czy też autokarową po krajach Bałkańskich. Bogactwo różnych nabożeństw związanych z kultem Matki Bożej, Patronki naszej parafii czy też z kultem św.  – Nowenny do św. Franciszka, św. O. Pio i św. Rity.

Bogactwo działań  w parafii:

Franciszkańskie Centrum Promocji Kultury Chrześcijańskiej

Powołane z inicjatywy parafii i Stowarzyszenia Przyjaciół Parafii Poczekajka, Franciszkańskie  Centrum Promocji Kultury Chrześcijańskiej wpisało się na trwale w krajobraz wydarzeń w naszej parafii na mapie kulturalnej naszego Miasta.  Centrum powstało na bazie dotychczasowych doświadczeń parafii na Poczekajce i różnych stowarzyszeń oraz grup, które wspólnie realizowały wielorakie inicjatyw na rzecz rozwijania i propagowania kultury chrześcijańskiej.

W ciągu tego roku Franciszkańskie  Centrum zorganizowało kilka koncertów, warsztaty muzyczne młodzieży, prelekcje i warsztaty dla rodziców i młodzieży. Wydarzenia te cieszyły się dużym zainteresowaniem wiernych. W niektórych wydarzeniach uczestniczyło ponad 600 osób.  Szkoda tylko, że tak mało nas korzysta z tej formy bezpłatnego uczestnictwa w wielu pięknych i wzniosłych wydarzeniach. Warto wyjść z domu i cieszyć się bogactwem Koncertów czy też innych wydarzeń kulturalnych.  

Stowarzyszenie Przyjaciół  Parafii Poczekajka

Nie sposób nie wspomnieć tu ogromnej pracy i pomocy jaką niesie ze sobą wpisane już mocno w parafie na Poczekajce to dzieło. Od 2008 roku Stowarzyszenie posiada osobowość prawną a także uzyskało status organizacji pożytku publicznego, co daje możliwość przekazania 1%  na potrzeby i podejmowane inicjatywny w naszej parafii. W roku 2017 życzliwi ludzie przekazali nam przy rozliczeniu podatkowym za 2016 r.  39 650,40 zł.  Od  początku działalności, Stowarzyszenie podejmuje na wielka skalę działania, które służą nam wszystkim:

 • Wakacje na Poczekajce i Zimowisko dla dzieci – w którym uczestniczyło pond 100 dzieci. Zajęcia prowadzone przez wolontariuszy, cieszą się uznaniem rodziców i radością dzieci. Również w wakacje w oazach, obozie dla ministrantów i wyjeździe scholii, harcerzy i innych grup uczestniczyło ponad  400 osób. Wszystkie formy wypoczynku zostały dofinansowane ze środków zebranych podczas Dni parafii i  ze środków Stowarzyszenia i parafialnych  na kwotę  27 000 tys. zł.
 • Święty Mikołaj na Poczekajce – w tym roku 198 paczek tematycznych i 280 paczek ze słodyczami dla dzieci z naszej parafii i uczących się na terenie naszej parafii. W ramach wsparcia materialnego Pomocnik św. Mikołaja zebraliśmy od osób prywatnych i życzliwych firm 18 960 zł.
 • Wigilia dla osób samotnych w której uczestniczyło ponad 80 osób zaproszonych na wieczerze wigilijną w klasztornym refektarzu. Potrawy zostały przygotowane przez wspólnoty działające w naszej parafii. W spotkaniu co roku uczestniczy młodzież tworząca piękny chór śpiewający kolędy. To niezapomniane spotkanie na długo pozostaje w pamięci uczestników.
 • Puchar Niepokalanej – w ubiegłym roku zorganizowany po raz XXIV. Do rozgrywek zgłosiło się 18 drużyn podzielonych na trzy kategorie wiekowe. Grupa. Razem w rozgrywkach wzięło udział 180 zawodników. Ta forma wypoczynku tak bardzo jest potrzebna młodym ludziom, aby zaszczepić im pasje do sportu i zdrowej rywalizacji. Dziękuję wszystkim wolontariuszom od lat tworzącym to dzielo.
 • Festyn parafialny „Wspólnota to ty i ja” – zorganizowany po raz jedenasty. Dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy, grup i instytucji a także życzliwych sponsorów, od kilku lat festyn cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko naszych parafian ale i mieszkańców całego Lublina. Co roku kilka tysięcy ludzi spędza czas na różnego rodzaju atrakcjach dla całych rodzin. Program artystyczny przygotowany przez szkoły z naszej parafii dalej możliwość zobaczenia wielu talentów dzieci i młodzieży. To czas integracji, radości i zabawy. Co roku wspieramy w ten sposób organizację wyjazdów wakacyjnych dla dzieci i młodzieży. Piękny wieczorny Koncert Olgi Bończyk zakończył to niezwykłe wydarzenie.

Niektórzy mówią, że trudno wyobrazić sobie naszą parafię bez Stowarzyszenia. Zapraszamy do Stowarzyszenia większą liczbę osób, które chętnych do działania. Można zapisać się prze stronę internetową stowarzyszenia wypełniając formularz członkostwa (http://www.stowarzyszenie.poczekajka.pl/zostan-czlonkiem-sppp/ ).  Wszystkim którzy w Stowarzyszeniu działają na różnych płaszczyznach bardzo dziękuję za ogromny trud, poświęcony czas i współpracę.

Gazeta parafialna „Zwiastun’

 Trudno wyobrazić sobie wyobrazić funkcjonowanie naszej parafii bez „Zwiastuna” . Już od 13 lat ta parafialna gazeta gości w naszych domach. Mamy okazje na bieżąco poznawać bogactwo wydarzeń i działań duszpasterskich w naszej parafii.  Daje to też okazje naszym parafianom do współpracy i tworzenia tego dzieła. Od samego początku redaktorem naczelnym jest pani dr Małgorzata Grzenia. To dzięki jej zaangażowaniu, ciekawym pomysłom, trosce o szatę graficzną i szukaniu nowych współpracowników co miesiąc Zwiastun trafia do naszych domów. Dziękuje wszystkim współpracownikom za ciekawe artykuły i pomoc w wydawaniu naszego miesięcznika. Zachęcam do lektury i współpracy.

 Kawiarenka parafialna “U Franka”.

            Głównym celem tej inicjatywy jest możliwość spotkania się w sympatycznym miejscu i przy smacznej kawie o domowym cieście. To miejsce daje tak możliwość miłego spędzenia czasu dla całych rodzi i znajomych.

Kawiarenka jest obsługiwana przez przedstawicieli wspólnot działających przy naszej parafii. daje to możliwość osobistego spotkania i poznania charakteru i charyzmatu poszczególnych wspólnot kościelnych. Ofiary, które są składane za korzystanie z kawiarni są przeznaczone na wspieranie działań stowarzyszenia i parafii. W kawiarni nie prowadzimy sprzedaży ciast na wynos – bo to nie cukiernia. Dlatego zachęcamy do korzystania z tego miejsca spotkań i do hojności na rzecz potrzeb parafii. Warto tu zaglądać !!

 Klub fotograficzny

Ta  inicjatywa też na trwałe wpisał się w pejzaż poczekajkowskiej parafii.  Skierowana do miłośników fotografii. Związana grupa spotyka się we wtorki o godzinie 17.00 w Sali konferencyjnej. Zapraszamy wszystkich chętnych. Dzięki tym pasjonatom mamy co jakiś czas możliwość zobaczenia owoców ich pasji podczas organizowanych wystawa na górnej antresorze naszego amfiteatru, która została dostosowana do tych wydarzeń. Zachęcam do korzystania z wystaw, aby zobaczyć piękno otaczającego nas świata.

 Laboratorium Teatralne

Ta inicjatywa grupy teatralnej, która rozwija swoja działalność w ramach duszpasterstwa młodzieży przy naszej parafii ma już swoje godne miejsce.  Grupa ta rozpoczęła działalność w maju 2013 roku, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II. Z czasem uniezależnili się od uczelni. Członkami laboratorium są studenci i absolwenci chcący rozwijać się artystycznie, a równocześnie oderwać się od codzienności i w kreatywny sposób spędzać czas w sympatycznym gronie. W ostatnim roku wystawiono w naszym amfiteatrze  kilka przedstawień.

Siłownia parafialna „Wyciskajka”

 Również ta inicjatywa wpisała się na trwałe w działalność naszej parafii.  To miejsce spotkań i możliwość zadbania o swoja sprawność fizyczną. Z siłowni korzystają ludzie młodzi i starsi. Symboliczna ofiara za korzystanie z siłowni, daje możliwość korzystania z niej każdego. Tu również zachęcamy wszystkich do troski o swoje zdrowie i aktywny tryb życia.  Siłownia „Wyciskajka’ czynna jest od poniedziałku do piątku od godziny 17.00 – 21.00. „W zdrowym ciele, zdrowy duch J.”

.Poradnia Rodzinna

 Poradnia działa w naszej parafii od wielu lat. Zauważyliśmy zmniejszającą się ilość osób korzystających z bezpłatnej pomocy.  Zachęcamy do korzystania z tej formy pomocy. Poradnia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 17.00 – do 19.00.

 Klub Seniora

  Spotkania w Klubie dają ludziom starszym możliwość doświadczenia wspólnoty,  doświadczenia życzliwości i aktywnego spędzania czasu  i poznania nowych ludzi. Klub Seniora w ubiegłym roku organizował wyjazdy w ciekawe miejsca, wyjścia do kina i teatru a także ciekawe prelekcje i spotkania. Tu również są bardzo duże możliwości. Zachęcam ludzi starszych do skorzystania z tej oferty i doświadczenia radości bycia razem. Spotkania odbywają się we wtorki o  godzinie 16.00 w sali nr 3. Uczestnictwo  jest bezpłatne. Czekamy na Ciebie !

 Caritas parafialna

Mimo, że w Polsce zmniejszyło się bezrobocie i poprawiła się sytuacja wielu Rodzin, ciągle jest wielu ludzi potrzebujących pomocy. Pomoc tym osobom udzielana jest w miarę możliwości przez Caritas parafialne prowadzone przez br. Henryka Piłata i wolontariuszy. Akcje zbiórki ubrań w dobrym stanie czy też artykułowi spożywczych przed świtami daje możliwość konkretnej pomocy. Ofiary materialne zbierane w  różnych formach daj możliwość pomocy w wykupieniu leków czy też częściową pomoc w  opłacie rachunków. W tym roku udzielono pomocy finansowej w kancelarii parafialnej na kwotę 37 380 zł. Bardzo dziękuję tym, którzy wspieraj to dzieło dając świadectwo chrześcijańskiej CARITAS otwartej na innych.

 Podsumowanie

 Pokazując w skrócie bogactwo wielu działań podejmowanych w naszej parafii trzeba powiedzieć „dziękuję” tym wszystkim, którzy tworzą je  bezinteresownie. Wielkie zaangażowanie ludzi świeckich sprawia, że wielu z nas mówi „to nasza parafia”.  Te działania bardzo ożywiają naszą społeczność parafialną czyniąc z niej nie tylko miejsce modlitwy, ale także miejsce edukacji, pomocy, rekreacji i pomocy innym. Bardzo dziękuje wszystkim braciom kapucynom, którzy swoją codzienną posługą w parafii urzeczywistniają obecność Boga. Za Wasze poświecenie, podejmowaną posługę w  kościele, sprawowane sakramenty, posługę katechetyczną w szkołach i szpitalu, towarzyszenie grupom parafialnym składam serdeczne Bóg zapłać .

Mając bogactwo tak wielu działań przykre jest to, że tak mało osób z naszej parafii korzysta z tych różnych form prowadzących do umocnienia wiary czy też do tworzenia rzeczywistej wspólnoty parafialnej. Zachęcam i proszę, abyśmy nie marnowali tak wielu inicjatyw przygotowanych dla Was, lecz aktywnie uczestniczyli w życiu parafii.

Kochani nasi Parafianie i Sympatycy naszego Kościoła na Poczekajce – dziękuję za wszelkie dobro, które spływa na nas braci kapucynów, które  otrzymujemy od Was w różnorakiej formie, za pomoc, zrozumienie i mobilizację do gorliwszej pracy. Niech te wszystkie działania podejmowane w naszej parafii, będą dla nas wszystkich, radością kroczenia za Chrystusem i wspólnego tworzenia wspólnoty parafialnej, bo „wspólnota to Ty i  ja”.

 

 

Proboszcz Parafii

 1. O. Waldemar Grubka