VI Niedziela Wielkanocna – 21.05.2017 r.

Słowo Metropolity Lubelskiego

z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie

Umiłowani w Chrystusie Panu!

Zbliża się trzydziesta rocznica historycznej wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Karol Wojtyła jako kapłan, biskup i kardynał był blisko związany z naszym miastem. Przez 24 lata wykładał w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i uczestniczył w wydarzeniach ważnych dla życia diecezji. Jako papież odwiedził Lublin jeden raz, podczas III pielgrzymki do Polski, w dniu 9 czerwca 1987 roku. Centralnym wydarzeniem tej wizyty była Eucharystia na placu przy wznoszonym wówczas kościele pw. Świętej Rodziny. Papież udzielił wtedy święceń kapłańskich 50 diakonom z całej Polski.

W trzydziestą rocznicę tamtego wydarzenia zgromadzimy się na tym samym miejscu w dniu 9 czerwca br., w piątek, o godz. 1800, aby dokonać uroczystego poświęcenia kościoła Świętej Rodziny, będącego pamiątką obecności świętego Papieża w stolicy naszej archidiecezji. Będziemy dziękować za Jego nauczanie i przykład, pozostające niewyczerpanym źródłem inspiracji dla naszej wiary i miłości, dla świadectwa życia chrześcijańskiego i radosnego głoszenia Ewangelii. Serdecznie zapraszam kapłanów, osoby życia konsekrowanego, wiernych świeckich z Lublina i z archidiecezji do udziału w tych uroczystościach. Niech nie zabraknie młodych, zwłaszcza tych, którzy w tym roku przyjmują sakrament bierzmowania. Na uroczystość zaprosiliśmy także księży biskupów z sąsiednich diecezji.

W najbliższą sobotę, 27 maja, archidiecezja lubelska otrzyma dwunastu nowych kapłanów. Serdecznie zapraszam do Archikatedry na święcenia prezbiteratu, będące zawsze świętem lokalnego Kościoła. Modlimy się, wzywając wstawiennictwa św. Jana Pawła, o liczne powołania kapłańskie dla naszej archidiecezji. Niech Duch Święty, na którego przyjście oczekujemy w liturgii Kościoła, natchnie serca wielu młodych ludzi odwagą, aby pójść za głosem powołującego Chrystusa.

Jan Paweł II przez długie lata swego pontyfikatu głosił z mocą Ewangelię życia i wytrwale budował cywilizację miłości. Wierni Jego nauczaniu weźmy udział w Marszu dla Życia i Rodziny, jaki wyruszy w niedzielę, 11 czerwca br. o godz. 1600 z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego do Archikatedry, gdzie o 1700 sprawowana będzie Eucharystia. Uczestników zapraszamy już od godz. 1400 na radosne świętowanie wokół ?Sceny Pełnej Życia”.

Oczekując na te spotkania, zwłaszcza w dniu 9 czerwca, w parafii pw. Świętej Rodziny, z serca wszystkim błogosławię

                                                                                                                                       Wasz Biskup Stanisław

I W dzisiejszą niedzielę:

1. Zapraszamy na papieski Koncert z okazji rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Niezwykły Koncert Pieśń o Bogu Ukrytym – wiersze Karola Wojtyły będzie śpiewał Marcin Styczeń z Warszawy wraz z zespołem. Koncert dziś o godzinie 19.15 w Kościele. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

II. W tym tygodniu:

2. Pielgrzymka dzieci które w tym roku przystąpiły do I komunii św. w naszej parafii i ich rodziców do Katedry Lubelskiej w poniedziałek o godzinie 17.00.

3,. Odpust św. Rity ? patronki spraw trudnych w poniedziałek. O godzinie 17.00 zapraszamy na różaniec z wyczytanymi intencjami złożonymi wcześniej w zakrystii. Nabożeństwo majowe godzinie 17.30 i Msza św. z poświeceniem róż i oddanie czci relikwiom św. Rity. Wszystkich czcicieli św. Rity zapraszamy.

4. Msza św. wotywna za wstawiennictwem św. O. Pio we wtorek o godzinie 18.00. Intencje do modlitwy można składać w zakrystii.

5. Msza św. z modlitwą o uzdrowienie duchowe i fizyczne w czwartek o godzinie 18.00.

6. Spotkanie członków Rady Duszpasterskiej parafii w czwartek o godzinie. 18.00

7. Ostatni tydzień zapisów kandydatów do sakramentu bierzmowania w 2018 r. Można jeszcze zapisać się w kancelarii parafialnej lub u katechetów Gimnazjum nr 7. W związku z reformą edukacji w bieżącym roku zapisujemy jednocześnie uczniów klas II i I gimnazjum. Spotkanie organizacyjne kandydatów i Rodziców odbędzie się w piątek 26 maja o godz. 19.15 w amfiteatrze. Po tym terminie nie będzie możliwe dołączenie do grupy. Szczegóły dotyczące przygotowania zostaną omówione na spotkaniu.

8. Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego rozpocznie się w piątek. Modlitwy nowennowe będą odmawiane na nabożeństwie majowym.

9. Walne zebranie sprawozdawcze Stowarzyszenia Przyjaciół Parafii Poczekajka w najbliższą sobotę o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej.

III. W przyszłą niedzielę;

10.  Rocznica I komunii św. dla dzieci które w ubiegłym roku przystąpiły do I komunii św. w przyszłą niedzielę o godzinie 11.30. Próby dla dzieci we poniedziałek i piątek o godzinie 19.00 po zakończeniu wieczornej Mszy św. Obecność obowiązkowa. Spowiedź w sobotę: o godzinie 9.00 ? Sz. P. 38; 9.30 – z Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego i 10.00 z grupy parafialnej.

11. Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego będziemy obchodzić w przyszłą niedzielę.

IV. Ogłoszenia różne:

12. Zaproszenie mieszkańców Lublina na nabożeństwo Drogi Światła w czwartek o godz. 20.00. Procesja wyruszy z kościoła pw. Świętej Rodziny w Lublinie i przejdzie ze światłem do kościoła Matki Bożej Różańcowej, rozważając ewangeliczne opisy spotkań Zmartwychwstałego ze swoimi uczniami.

13. Są jeszcze wolne miejsca na jednodniową pielgrzymkę na Jasną Górę w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kółek Różańcowych. Pielgrzymka w sobotę 3 czerwca. Koszt 60 zł. z ubezpieczeniem. Zapisy w Punkcie ksiązki.

12. W gablocie ogłoszeń zaproszenie na temat akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

13. Koło fotograficzne zaprasza dziś do galerii w amfiteatrze na wystawę zdjęć Pana Piotra Kozioła. Zdjęcia dokumentują dwutygodniową wyprawę motocyklową autora po Islandii.” Natomiast za tydzień o 19:15 w amfiteatrze odbędzie się spotkanie z autorem. Pan Piotr będzie opowiadał o tej wyprawie i o samej Islandii. Serdecznie zapraszamy.

14. Dziś kawiarenki u Franka na wiosenne smaki domowych ciast i włoską kawę zimne napoje zapraszają nas członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

15. Dziękujemy za wszelkie dobro płynące z waszych serc. Na nadchodzący tydzień życzmy Wam dobra ze strony ludzi i nieustannego pragnienia obecności Jezusa Eucharystycznego w codziennym życiu a wszystkim Mamom z racji przypadającego w tym tygodniu ich święta z życzymy dużo radości w sercu, wdzięczności od swoich dzieci i opieki Maryi.

16. Z naszej wspólnoty parafialnej w tym tygodniu do wieczności odeszli: Józefa Wysocka z ul. Krasińskiego i Anna Borowska z ul. Juranda. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie ….