Pielgrzymka do Gruzji i Armenii – 30.06-11.07.2016 r.

 

Pielgrzymka do Gruzji i Armenii to wyprawa w głąb dziejowego i wielokulturowego bogactwa ludów Zakaukazia. Na ziemiach Armenii działali apostołowie Juda Tadeusz i Bartłomiej, a Kościół Ormiański nosi tytuł Apostolskiego. Już w 301 r. król Armenii Tirydates III, uzdrowiony i ochrzczony przez św. Grzegorza Oświeciciela, uczynił chrześcijaństwo religią państwową. Liczne monastyry, kryjące cenne relikwie, unikatowe freski i zabytki piśmiennictwa są istotnym wkładem w historię świata. Zawirowania dziejowe, najazdy, ludobójstwo i prześladowania Ormian nie przeszkodziły im zachować wiary, języka i kultury. W 2001 r .w 1700 rocznicę chrztu Armenię odwiedził Jan Paweł II.

Do Gruzji chrześcijaństwo dotarło wraz z apostołami Andrzejem i Szymonem Kananejczykiem. Biskupi z Gruzji brali udział w soborze w Nicei w 325 r. Władca Gruzji Mirian III przyjął chrzest za namową Świętej Nino w 337 r. Gruzja to gościnni mieszkańcy, zamiłowani w tradycji, rodzinie i wspólnym biesiadowaniu. Surowe górskie krajobrazy, zielone doliny, klasztory i twierdze oraz wyśmienita kuchnia niech będą inspirującym zaproszeniem do podróży.

PROGRAM:

1 dzień: WARSZAWA – TBILISI

Warszawa-Okęcie – zbiórka uczestników w hali wylotów na lotnisku Okęcię o godz. 20.30, odprawa.

Wylot ok. godz. 22.30 do Gruzji do Tbilisi (lot trwa 3 h 40 min). Przylot ok. 04.10, transfer do hotelu, zakwaterowanie.

2 dzień: TIBILISI

Tibilisi – dosł. “Gorące Źródła”- stolica i największe miasto w Gruzji, leżące w Kotlinie Tbilskiej, nad brzegami rzeki Mt’k’vari, ufundowane w V w. przez Vakhtang Gorgasali, gruzińskiego Króla Iberii, zostało stolicą w VI wieku. Tbilisi jest ważnym przemysłowym, społecznym i kulturalnym centrum. Polołożone strategicznie na skrzyżowaniu szlaków między Europą i Azją, przy jedwabnym szlaku, w miejscu styku wielu wpływów i imperiów. Jego historia ma odbicie w różnorodnej architekturze.

Śniadanie, zwiedzanie: Stare Miasto, Kościół Metechi z XII w., statua Vakhtang Gorgasali – założyciela miasta, Abanotubani – ceglane kopuły Łaźni Siarkowych, Forteca Narikala – jedna z najstarszych fortyfikacji w mieście, uliczka Sharden – deptak pełen barów i kawiarni, Synagoga, Katedra Sioni, Sobór św. Trójcy – siedziba Gruzińskiegio Patriarchatu Prawosławnego, Aleja Shota Rustaveli, Muzeum Etnograficzne – skansen architektury ludowej z różnych regionów Gruzji – obiadokolacja, nocleg w Tbilisi

03 dzień: REGION KACHETIA: SIGHANAGHI – BODBE – VELISTSIKHE

Śniadanie, wyjazd z Tbilisi do wschodniej części Gruzji – Kachetii, regionu słynnego z plantacji winorośli i doskonałych win.

Zwiedzanie: Sighnaghi – jedno z najpiękniejszych miasteczek Zakaukazia, położone na wys. 790 m n.p.m., otoczone murami

i fortyfikacjami z XVIII w., strome uliczki wypełniają kolorowe kamienno-ceglane domy z ażurowymi balkonami, wokół roztacza się widok na Równinę Alazani oraz szczyty Wysokiego Kaukazu.

Zwiedzanie: Monastyr Bodbe – prawosławny kompleks klasztorny z IX-XIX w., miejsce śmierci i spoczynku św. Nino, która w IV w. dokonała chrystianizacji kraju, ważny cel pielgrzymek Gruzinów.

Przejazd do Velistsikhe – typowej wioski Kachetii, wizyta w wiejskim domu, obiadokolacja (szaszłyki) na podwórzu, degustacja wina, występ śpiewaków w strojach narodowych – śpiewających gruzińskie pieśni polifoniczne. Powrót do Tibilisi, nocleg.

04 dzień: MTSKHETA – UPLISTSIKHE – BORJOMI – BAKURIANI

Śniadanie, przejazd do Mtskheta – starożytnej stolicy Królestwa Iberiii, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, miejsca przyjęcia chrześcijaństwa w 337 r. i stąd zwanego”Świętym Miastem”, zwiedzanie: Katedra Sveti Cchoveli z XI w. – miejsce koronacji i spoczynku władców Gruzji, Monastyr Krzyża z VI w. związany z historią św. Nino.

Przejazd do Uplistsikhe – dosł. “Twierdza Władcy”, starożytne miasto skalne będące uniklaną mieszanką struktur budowlanych

od epoki żelaza aż do czasów średniowiecza, mieszają się tu style kultur ludów Anatolii, Iranu, oraz chrześcijaństwa.

Przejazd do Borjomi – popularnego górskiego uzdrowiska. Zwiedzanie Parku Zdrojowego i degustacja wody mineralnej.

Przejazd do Bakuriani – górskiego kurortu narciarskiego, na wys. 1700 m n.p.m., w Górach Trialeckich, obiadokolacja, nocleg.

05 dzień: AKHALTSIKHE – KHERTVISI – VARDZIA – granica Armenii – GIUMRI

Śniadanie, przejazd do Akhaltsikhe – dosł. “Nowa Twierdza”, mała miejscowość uzdrowiskowa, w połudn-zach Gruzji, w rejonie Małego Kaukazu, w przeszłości miasto-twierdza, zdobyte przez Turków w XVI w. Zwiedzanie: Forteca Rabati XII w., synagoga.

Postój przy Fortecy Khertvisi – jednej z najstarszych fortec w Gruzji, jej początki pamiętają Aleksandra Macedońskiego.

Przejazd dalej do Vardzia – zwiedzanie imponującego, wykutego w skale, miasta-klasztoru z XII w. (podobnie jak w Kapadocji).

Odprawa na granicy gruzińsko-ormiańskiej w Bavra. Zmiana autokaru. Przejazd do Armenii do Giumri, obiadokolacja, nocleg.

06 dzień: GIUMRI – ERYWAŃ

Śniadanie, przejazd do Erywania. Panoramiczny objazd centrum miasta: Gmach Opery i Baletu, Parlament, Pałac Prezydenta Armenii, Pomnik Ludobójstwa Ormian, Zwiedzanie: Matenadaran – największa skarbnica ormiańskiej wiedzy i kultury, zbiory 17000 manuskryptów, w tym rękopisy ormiańskie, arabskie, perskie, etiopskie, greckie, in. – obiadokolacja, nocleg w Erywaniu.

07 dzień: ZVARTNOTS – ECZMIADZYN – KHOR VIRAP

Śniadanie, przejazd do Zavartnots – zwiedzanie ruin świątyni z VII w., wpisanej na Listę UNESCO,

zwiedzanie Eczmiadzyna – duchownego centrum Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego i siedziby Patriarchy Armenii.

Katedra – najstarsza w Armenii, ufundowana w 301 r. przez św. Grzegorza Oświeciciela, wpisana na Listę UNESCO, Skarbiec: dzieła sakralne z 17 stuleci Kościoła Ormiańskiego, relikwie Apostołów, Włóchnia Przeznaczenia, fragment Arki Noego.

Przejazd do Klasztoru Khor Virap w pobliżu granicy z Turcją, u podnóża świętej dla Ormian góry Ararat, na której osiadła po potopie Arka Noego, Klasztor wznosi się nad lochami, gdzie więziono św. Grzegorza Oświeciciela. Powrót, obiadokolacja, nocleg.

08 dzień: GARNI – GEGHARD

Śniadanie, przejazd do Garni – zwiedzenie: Świątynia Mitry – bóstwa Słońca, jedyna ocalała świątynia pogańska w Armenii z I w., w charakterystycznym stylu grecko-rzymskim, położona na wys. 1400 m n.p.m., malownicza panorama na kanion rzeki Azat.

Przejazd do Klasztoru St. Geghard – gdzie przechowywano włócznię, która przebiła bok Chrystusa – obecnie w skarbcu Katedry w Eczmiadzynie; Klasztor wykuty w skale, otoczony stromymi klifami skał, był i jest ważnym centrum pielgrzymkowym, wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Obiadokolacja w typowej rodzinnej tawernie w wiosce – powrót na nocleg w Erywaniu

09 dzień: JEZIORO SEVAN – DILIDŻAN – SANAHIN – granica Gruzji – TIBILISI

Śniadanie, przejazd wzdłuż brzegu Jeziora Sewan – zwanego ?morzem Armenii”, najwyżej położone jezioro Eurazji, na wysokości 1916 m n.p.m. – przy słonecznej pogodzie jezioro ma turkusowy kolor, w dni pochmurne woda ma kolor granatu.

Przejazd przez Dilijdżan – górski kurort w tzw.”małej armeńskiej Szwajcarii”.

Przejazd do Monastyru Sanahin – jednego z największych i najbardziej znanych kompleksów klasztornych Armenii, XI-XIII w.,

Odprawa na granicy ormiańsko-gruzińskiej w Sadakhlo. Zmiana autokaru. Przejazd do Tbilisi, obiadokolacja, nocleg.

10 dzień: ANANURI – GADAURI – KAZBEGI

Śniadanie, przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną w stronę Anauri. Wykorzystywany od starożytności strategiczny, wiodący przez Góry Kaukaz szlak kupiecko-wojskowy zaczyna się w Tbilisi a kończy we Władykaukazie w Osetii Północnej (208 km).

Zwiedzanie: Forteca Anauri z XVII w. – położona malowniczo na wzgórzu, nad brzegiem rzeki Argavi,

Przejazd do Gudauri – górskiego kurortu narciarskiego, położonego na południowych stokach Wysokiego Kaukazu.

Przejazd przez Przełęcz Krzyżową 2379 m n.p.m., czas na zdjęcia w punkcie widokowym. Przejazd jeppami do Cminda Sameba – Cerkwii św. Trójcy, położonej u stóp Góry Kazbegi 5047 m n.p.m. – sylwetka tego kościoła na masywu Góry Kazbek jest ikoną krajobrazową Gruzji i najczęściej reklamowanym miejscem w kraju. Droga powrotna do Tbilisi, obiadokolacja, nocleg.

11 dzień: DAVID GAREJA – TBILISI

Śniadanie, przejazd do leżącego na pograniczu Gruzji i Azerbejdżanu Kompleksu Klasztornego David Gareja. Kompleks kościelny powstał w VI w, założony przez Dawida, jednego z trzynastu syryjskich mnichów, na półpustynnych stokach Góry Garedża. W Tbilisi uroczysta obiadokolacja pożegnalna z muzyką i pokazem tańców gruzińskich w tradycyjnej restauracji, nocleg.

12 dzień: TBILISI – WARSZAWA

Nad ranem transfer na lotnisko – wylot do Polski ok. 04.55 – przylot do Warszawy ok. godz. 06h35. Lot trwa 3h40min.

Cena: 1960 zł + 860 USD/os

Cena obejmuje opłaty za:

– przeloty samolotem: Warszawa-Tibilisi-Warszawa, opłaty lotniskowe,

– transport autokarem w Gruzji i Armenii (z klimatyzacją) wg programu, przejazd terenówkami na Kazbeghi,

– wyżywienie: 10 śniadań, 8 obiadokolacji, 1 obiadokolacja u rodziny w Armenii, 2 obiadokolacje z muzyką i winem w Gruzji,

– zakwaterowanie w hotelach***, 11 noclegów, pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami,

– bilety wstępu wg programu,

– ubezpieczenie: SIGNAL IDUNA KL (30.000 euro), NW (15.000 zł) i bagażu (1000 zł),

– opiekę lokalnego przewodnika, opiekę polskiego pilota z BP OLIMP,

Cena nie obejmuje:

zwyczajowych napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców 20 USD/os

– ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wyjazdu (200 zł), opcjonalnie dla chętnych,

– ubezpieczenia od następstw chorób przewlekłych i nowotworowych (200 zł/os) lub można się doubezpieczyć indywidualnie,

– dopłata do pokoju 1 os. 225 USD,

– opłat za napoje do obiadokolacji,

– dojazdu na z/lotniska w Warszawie.

UWAGA: KAŻDY UCZESTNIK POWINIEN POSIADAĆ PASZPORT WAŻNY MINIMUM 6 MIESIĘCY PONAD OKRES TRWANIA PIELGRZYMKI, W PASZPORCIE POWINNY BYĆ CO NAJMNIEJ DWIE WOLNE STRONY OBOK SIEBIE. PASZPORT NIE MOŻE BYĆ ZNISZCZONY LUB USZKODZONY. NALEŻY UPEWNIĆ SIĘ, ŻE DOKUMENT NIE BYŁ UPRZEDNIO ZGŁOSZONY JAKO ZAGUBIONY LUB SKRADZIONY, PONIEWAŻ AUTOMATYCZNIE FIGURUJE ON NA LIŚCIE INTERPOLU I PRZY KONTROLI MOŻE ZOSTAĆ ODEBRANY A WŁAŚCICIEL ZATRZYMANY.

Zapisy  – O. Waldemar Grubka tel. 600 407 351