Informacje o uroczystościach pogrzebowych Ks. Abpa Józefa Życińskiego

 

 

Planowane są liturgiczne stacje pogrzebu na trasie przejazdu: w Tarnowie i w Chełmie (w zależności od czasu spełnienia formalności urzędowych we Włoszech).

Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowane są następująco:

w czwartek 17 lutego ok. godz. 16.00 – wyjazd z Seminarium Duchownego i przejazd na KUL,

w piątek 18 lutego o godz. 12.15 będzie sprawowana Msza św. w kościele akademickim KUL, skąd o godz. 14.00 nastąpi wyjście konduktu pogrzebowego al. Racławickimi, ul. Krakowskie Przedmieście, Deptakiem, ul. Królewską do Archikatedry, gdzie w sobotę 19 lutego o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa.

Obecność podczas tych wydarzeń niech będzie wyrazem naszej wiernej pamięci. Zapraszam kapłanów i wszystkich wiernych naszej archidiecezji do szczególnej modlitwy za śp. Księdza Arcybiskupa już w dzisiejszą niedzielę. Zwracam się z prośbą, aby we wszystkich kościołach była sprawowana Msza św. żałobna, a podczas każdej Mszy św. przed błogosławieństwem, aby odmówiono modlitwy za zmarłego Arcybiskupa.

Nie zapominajmy, że Arcybiskup Józef realizował swoją pasterską posługę w duchu pontyfikatu Sługi Bożego Jana Pawła II, która w szczególny sposób w ostatnim czasie wyrażała się w wielu inicjatywach podjętych jako dowód wdzięczności za dar Papieża Polaka. Pamiętajmy też, że Ksiądz Arcybiskup Życiński był inicjatorem powstania Centrum Jana Pawła II w Lublinie. To dzieło w sposób szczególny ma za zadanie inspirować młodych przesłaniem Ojca Świętego. Proszę, aby zamiast wieńców i kwiatów zwykle kupowanych z okazji pogrzebu złożyć ofiarę, która będzie przekazana na stypendia dla zdolnej młodzieży, pochodzącej z naszej Archidiecezji. Jestem przekonany, że Ksiądz Arcybiskup Józef pragnąłby tego z całego serca.

Drodzy Wierni!

Żegnamy dobrego Pasterza, wiernego, kochającego Kościół. Niech więc nasze serca przepełnione bólem rozstania wypełnia chrześcijańska nadzieja o życiu wiecznym i o spotkaniu w Domu Ojca.

 

 

 

Bp Mieczysław Cisło

Administrator Archidiecezji Lubelskiej