Spowiedź w I piątki miesiąca – Komunikat dla dzieci

 

Kochane Dzieci i Drodzy Rodzice!

W związku z pojawiającymi się pytaniami o I piątki miesiąca, chcę Was uspokoić. Jeśli ktoś zaczął praktykę I piątków, czyli podjął duchową intencję wynagradzania Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy ludzi, poprzez regularną co miesięczną spowiedź i Komunię św. wynagradzająca, to niech nadal trwa w tym postanowieniu. Kiedy nie możemy przyjść do kościoła  na Eucharystię z różnych poważnych powodów ( jak np. choroba, zagrożenie życia, czy tak jak teraz epidemia koronawirusa), to możemy przyjmować Komunię duchową, która jest przede  wszystkim wyznaniem wiary w realną obecność Jezusa w Eucharystii, jest aktem miłości do Jezusa i głębokim pragnieniem zjednoczenia się z NIM.  Natomiast spowiedź sakramentalną dzieci  dokończą wtedy, kiedy już będzie można bez obaw wrócić do kościoła. W przypadku, gdyby dziecko bardzo chciało i prosiło rodziców o możliwość spowiedzi, prosimy o kontakt z duszpasterzami. 

Jak przyjmuje się Komunię duchową? 

  1. Pierwszym krokiem jest wzbudzenie pragnienia przyjęcia Komunii duchowej. Nie chodzi o to, by wygenerować w sobie jakieś płomienne uczucia czy wielkie emocje, ale o akt wiary, nadziei i miłości.
  2. Drugi krok, to samo przyjęcie takiej Komunii duchowej, czyli:
  • wzbudzić akt żalu za grzechy np. „Panie Jezu, który umarłeś na krzyżu za nasze grzechy, zmiłuj się nad nami”  ( np. 3 razy)  albo odmówić „Baranku Boży…”
  • można przeczytać fragment Ewangelii z danego dnia lub inny fragment
  • pomodlić się modlitwą, której nauczył nas Pan Jezus, czyli „Ojcze nasz”  
  • zaprosić Jezusa do swojego serca np. „Panie, nie jestem godzien abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja”
  1. Na koniec uwielbić Pana Boga np. słowami modlitwy Anioła skierowanej do dzieci w Fatimie:

„Trójco Przenajświętsza, Ojcze, Synu i Duchu Święty.
W najgłębszej pokorze cześć Ci oddaję i ofiaruję Tobie
Przenajdroższe Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa,
obecnego na ołtarzach całego świata
jako wynagrodzenie za zniewagi,
świętokradztwa i obojętność, którymi jest On obrażany.
Przez nieskończone zasługi Jego Najświętszego Serca
i przez przyczynę Niepokalanego Serca Maryi,
proszę Cię o łaskę nawrócenia biednych grzeszników”. Amen

UWAGA!  Przyjęcie duchowej Komunii może też mieć bardzo prostą formę krótkiej modlitwy, zwłaszcza kiedy w niesprzyjających okolicznościach chcemy się zjednoczyć ze Zbawicielem np. : Wierzę, Jezu, że jesteś rzeczywiście obecny w Eucharystii. Kocham Cię! Żałuję za grzechy, którymi Cię obraziłem. Przyjdź do mojego serca, oddaję Ci się cały! Nie pozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie! Amen. 

Proboszcz  MF